[Najłatwiejsze rozwiązanie] Jak naprawić uszkodzone pliki preferencji na komputerze Mac

STRONA GŁÓWNA > Oczyść komputer Mac > [Najłatwiejsze rozwiązanie] Jak naprawić uszkodzone pliki preferencji na komputerze Mac

Teresa Thomas, Ostatnia aktualizacja: 18 września 2021 r.

Pliki preferencji systemowych komputera Mac to te, które przechowują reguły, które informują aplikacje, jak powinny działać. Te pliki preferencji mogą z czasem ulec uszkodzeniu (lub zepsuciu), co może powodować inne problemy na komputerze Mac. Przejrzyjmy ten przewodnik, aby dowiedzieć się dokładnie, jak naprawić zepsute preferencje na komputerze Mac i jaki jest najlepszy sposób rozwiązania tego problemu.  

preferencje systemowe na Macu

Czym są preferencje systemowe na Macu?

Dla wygody użytkownika system Mac przechowuje informacje o ustawieniach użytkownika, konfiguracjach i inne powiązane dane aplikacji w pliku. Te pliki są nazywane plikami preferencji na Macu. Pliki te są przechowywane z każdą aplikacją i mogą być dostosowywane przez użytkownika. Aby edytować preferencje aplikacji, przejdź do nazwy aplikacji w menu, a następnie kliknij Preferencje do edycji.

Najczęściej będziesz mieć problem z tymi preferencjami, że się zepsują. Może to być spowodowane awarią aplikacji, błędem czarnego ekranu systemu lub prawdopodobnym błędem uszkodzenia dysku twardego. W każdym przypadku usuniesz pliki preferencji, aby je naprawić.

jakie są preferencje systemowe na Macu?

Jak korzystać z preferencji systemowych na komputerze Mac?

Możesz znaleźć Preferencje systemowe aplikacji w panelach preferencji, a wszystkie te preferencje mogą być modyfikowane przez użytkowników. Opcje dostępne w tych panelach preferencji są również wyjaśnione w menu pomocy, do którego można uzyskać dostęp, naciskając przycisk Pomoc dostępny w każdym panelu preferencji. Przekonasz się również, że nie możesz modyfikować niektórych okienek. Są to zablokowane panele preferencji, które są oznaczone znakiem blokady. Aby odblokować te okienka, musisz nacisnąć ikonę kłódki, a następnie zostaniesz poproszony o wprowadzenie hasła administratora. Wprowadź hasło, aby umożliwić edycję tych okienek.

Gdzie są preferencje systemowe na Macu?

Jak każdy inny plik systemowy, pliki preferencji Maca są również przechowywane w predefiniowanej lokalizacji na Macu. Możesz znaleźć te pliki w jednym z dwóch miejsc.

1. Okienko preferencji osobistych: Pliki preferencji osobistych są przechowywane w folderze domowym na MacBooku. Dostęp do nich można uzyskać za pomocą tej ścieżki (~/HomeFolder/Library/PreferencesPanes).

2. Okienko preferencji publicznych: Pliki preferencji publicznych są przechowywane w folderze systemowym komputera Mac. Jak sama nazwa wskazuje, pliki te można dostosować za pomocą wszystkich profili użytkowników skonfigurowanych na komputerze Mac. Aby uzyskać dostęp do tych plików, możesz przejść do tej ścieżki (~/Library/PreferencesPanes).

Możesz także zlokalizować te foldery w aplikacji Finder; jednak dostęp do tych folderów może być początkowo trudny, ponieważ folder Library ma być ukrytym folderem na komputerze Mac. Ale można uzyskać do niego dostęp za pomocą aplikacji Terminal, aby ukryć ukryte foldery i pliki. Możesz też po prostu uzyskać dostęp do Preferencji systemowych z menu Apple lub Docka.

gdzie są pliki preferencji systemowych

Co zrobić, jeśli Twoje preferencje na komputerze Mac ulegną uszkodzeniu?

Jak omówiono na początku tego przewodnika, pliki preferencji mogą ulec uszkodzeniu przez pewien czas z wielu powodów, które mogą być bezpośrednio lub pośrednio związane z pewnymi przyczynami, takimi jak awaria aplikacji lub systemu, nagłe zaciemnienie lub nawet dysk twardy korupcja.

Gdy tak się stanie, plik preferencji staje się bezużyteczny i trzeba je wyczyścić (w trakcie czyszczenia usuwasz uszkodzony lub uszkodzony plik, a następnie aplikacja generuje nowy plik z domyślnymi preferencjami). Wtedy Twoja aplikacja może teraz pracować z nowym plikiem preferencji. Pliki preferencji można wyczyścić na dwa sposoby. Zalecanym i łatwiejszym sposobem jest użycie automatycznego narzędzia, a drugim sposobem jest ręczne wyczyszczenie uszkodzonych plików preferencji.

Rozwiązanie 1: Użyj automatycznego narzędzia do naprawy uszkodzonych preferencji na komputerze Mac [Najłatwiejszy sposób]

Usuwanie plików preferencji na komputerze Mac jest niezwykle łatwe dzięki aplikacji narzędziowej Mac, takiej jak Umate Mac Cleaner. Ta aplikacja może jednym kliknięciem wyczyścić uszkodzone preferencje w systemie. Szybko i łatwo!

Jak działa Umate Mac Cleaner?

Umate Mac Cleaner automatycznie skanuje komputer Mac w poszukiwaniu uszkodzonych plików preferencji i usuwa je jednym kliknięciem. Ta aplikacja zawiera kilka modułów czyszczących, które służą do najefektywniejszego czyszczenia komputera Mac. Jeden z modułów — „System Junk” przeszukuje system Mac, aby zlokalizować wszelkiego rodzaju niepotrzebne pliki, w tym uszkodzone pliki preferencji.

Jak naprawić uszkodzone preferencje na komputerze Mac za pomocą programu Umate Mac Cleaner?

Aby naprawić zepsute preferencje systemowe MacBooka, wystarczy wykonać następujące czynności:

Krok 1: Pobierz Umate Mac Cleaner (kliknij poniżej, aby go pobrać). Po zakończeniu procesu pobierania możesz zainstalować go na swoim urządzeniu i uruchomić.

Wersja Mac

Krok 2: Kliknij przycisk „Skanuj” na karcie „Wyczyść śmieci”. Po zeskanowaniu aplikacja wyświetli niepotrzebne pliki w systemie w różnych typach, takich jak śmieci systemowe, śmieci aplikacji, kosze na śmieci i śmieci iTunes.

Umate posprzątaj śmieci

Krok 3: Wybierz „Uszkodzone preferencje” w części „Śmieci systemowe”, a następnie kliknij Wyczyść, aby uwolnić komputer Mac od wszystkich uszkodzonych plików preferencji.

usuń uszkodzone preferencje na mac

To narzędzie jest bardzo łatwe w użyciu, prawda? Oprócz tego aplikacja ma wiele innych zalet:

Rozwiązanie 2: Usuń ręcznie uszkodzone pliki preferencji na komputerze Mac [trochę ryzykowne]

Jak wspomnieliśmy powyżej, istnieje inny ręczny sposób na pozbycie się uszkodzonych plików preferencji na komputerze Mac. Możesz znaleźć i usunąć pliki preferencji systemowych, które powodują, że aplikacje nie działają ręcznie w aplikacji Finder.

Wskazówki

Należy wykonać kopię zapasową plików preferencji przed ich skasowaniem, na wypadek gdyby niektóre ważne pliki zostały usunięte, a urządzenie zepsuło się.

A oto kroki, aby usunąć uszkodzone pliki preferencji na komputerze Mac. Po prostu otwórz okno Findera, a następnie naciśnij Cmd + Shift + G i wpisz „/Biblioteka/Preferencje” w pasku wyszukiwania. Folder zostanie nazwany po nazwie aplikacji w następującym formacie:

com. . .plist

znajdź pliki preferencji na Macu

Następnie możesz znaleźć pliki preferencji w tym formacie i odpowiednio je usunąć. Po usunięciu plików preferencji dla aplikacji, aplikacja wykryje brakujący plik i utworzy nowy plik. Może to być jednak trochę ryzykowne, jeśli aplikacja nie utworzy brakującego pliku. W takim przypadku będziesz musiał przywrócić usunięty plik. Musisz wiedzieć, że pliki preferencji są ważnymi plikami dla systemu, a przypadkowe usunięcie nieuszkodzonego pliku może spowodować nieprawidłowe działanie komputera Mac.

Napisz na końcu

Dlatego zamiast przechodzić przez proces ręcznego usuwania i narażać system na większe ryzyko, zaleca się użycie Umate Mac Cleaner do czyszczenia uszkodzonych plików preferencji na komputerze Mac. Wystarczy jedno kliknięcie i gotowe!

Wersja Mac

Gorące artykuły