Jak uzyskać więcej miejsca na Macu? Oto 8 przydatnych wskazówek

STRONA GŁÓWNA > Oczyść komputer Mac > Jak uzyskać więcej miejsca na Macu? Oto 8 przydatnych wskazówek

Teresa Thomas, Ostatnia aktualizacja: 18 września 2021 r.

Jeśli masz komputer Mac, prawdopodobnie czasami udało ci się wypełnić pamięć, zwłaszcza jeśli używasz MacBooka z 128 lub 256 GB pamięci. Gdy pamięć na komputerze Mac jest prawie pełna i nie wiesz, jak uzyskać więcej miejsca na komputerze Mac, możesz rozważyć zakup nowego komputera z większą ilością pamięci, ale czy to naprawdę konieczne? Właściwie istnieją sztuczki, które bardzo pomogą Ci zaoszczędzić trochę miejsca, które masz. Pokażemy Ci kilka przydatnych rozwiązań, aby uzyskać więcej miejsca na MacBooku.

Co zapełnia moje miejsce na Macu?

Zanim odpowiesz na pytanie „Jak uzyskać więcej miejsca na moim Macu”, lepiej zrozumieć pamięć na Macu. Prawie każdy z nas zainstalował na swoim Macu te aplikacje, które zajmują wystarczająco dużo miejsca na naszym cennym dysku twardym, ale zwykle ich nie używamy. W końcu za każdym razem, gdy system ostrzega nas, że kończy się mu miejsce, sprawdzamy wszystko, co zainstalowaliśmy, zastanawiając się, co wypełnia naszą pamięć. 

W najnowszych wersjach systemu operacyjnego macOS (Sierra 10.12 i nowsze) do okna informacyjnego Maca dodano nowe narzędzie, które pozwala nam zwiększyć więcej miejsca na dane.

W O tym Macu> Pamięć masowa możemy zobaczyć pamięć Mac scharakteryzowaną w różnych grupach: zdjęcia, aplikacje, pliki iOS, tworzenie muzyki, system itp. Pamięć masowa systemu jest skomplikowana, co utrudnia sprawdzenie, co jest w środku. Zwykle plikami w pamięci systemowej mogą być dowolne pliki, których nie można zaklasyfikować do aplikacji, filmu, obrazu, muzyki lub dokumentu, na przykład:

co zapełnia pamięć maca?

Twoja pamięć Mac to za mało! Wypróbuj te 8 wskazówek, aby uzyskać więcej

Czas odpowiedzieć na pytanie „Jak uzyskać więcej miejsca na Macu”. Istnieją różne sposoby zarządzania pamięcią masową na komputerze Mac i rozważymy 8 z nich.

Wskazówka 1: Automatycznie wyczyść dysk twardy komputera Mac

Lepszym sposobem na rozszerzenie pamięci masowej Macbooka jest użycie oprogramowania innej firmy, które jest niezawodne i wydajne. Najlepszym oprogramowaniem na rynku do tego typu zadań jest Umate Mac Cleaner. To oprogramowanie innej firmy oferuje niesamowite funkcje do czyszczenia dysku twardego.

Aplikacja automatycznie skanuje i wykrywa niepotrzebne pliki, nieużywane aplikacje i nie tylko. Możesz je bezpiecznie usunąć bez zastanowienia. W ten sposób usuwasz pliki i inne niepotrzebne elementy. To znacznie zwolni 40% miejsca na dysku komputera Mac. W ciągu zaledwie kilku sekund otrzymasz lżejszy dysk twardy Maca z większą przestrzenią dyskową.

W porównaniu z ręcznymi sposobami czyszczenia dysku twardego, Umate Mac Cleaner wyróżnia się z tych powodów.

Potrzebny czas Funkcjonalność Możliwość usunięcia ważnego pliku Łatwe w użyciu
Umate Mac Cleaner Kilka sekund Wyczyść 40 rodzajów niepotrzebnych plików jednym kliknięciem. Nie Bardzo łatwe
Sposoby ręczne 40-60 min Stosunkowo trudno usunąć niepotrzebne pliki każdy z nich. tak Skomplikowany

Oto proste kroki, aby skutecznie korzystać z Umate Mac Cleaner:

Krok 1.Pobierz Umate Mac Cleaner, a następnie zainstaluj i uruchom go na komputerze Mac.

Wersja Mac

Krok 2.Wybierz opcję Wyczyść śmieci, aby zlokalizować niepotrzebne pliki na komputerze Mac.

Umate posprzątaj śmieci

Krok 3.Wybierz te śmieci, które chcesz usunąć, i naciśnij przycisk Wyczyść, aby uzyskać więcej miejsca na Macu.

umate głębokie czyszczenie

Wskazówka 2: Opcje zarządzania pamięcią masową oferowane przez MacOS

Innym sposobem na zoptymalizowanie przestrzeni dyskowej na Macu jest skorzystanie z opcji zarządzania pamięcią masowych udostępnianych przez MacOs. Aby dostać się do tego miejsca, wystarczy przejść do opcji Informacje o tym komputerze Mac w menu, a następnie kliknąć pamięć i zarządzać. Korzystanie z tych narzędzi do zarządzania zapewnia nam cztery rozwiązania.

Możesz wybrać jedną z nich, aby działała zgodnie z własnymi potrzebami, jednak te opcje zarządzania pamięcią masową nie są tak skuteczne w przypadku zwalniania większej ilości miejsca na komputerze Mac. Więcej wskazówek znajdziesz poniżej.

zoptymalizuj przechowywanie na Macu

Wskazówka 3: Usuń rzadko używane i pochłaniające pamięć aplikacje

Oczywiście, jak w każdym systemie operacyjnym, aplikacje zajmują miejsce. Niektóre bardziej niż inne, więc powinieneś zobaczyć, których używasz i usunąć te, których nie potrzebujesz. Dzięki 128 GB pamięci przechowywanie kilku aplikacji, z których nie korzystasz, jest niepotrzebnym luksusem, na który Cię nie stać.

  1. Kliknij ikonę jabłka i wybierz O tym Macu.
  2. Wybierz opcję Przechowywanie i następnie naciśnij przycisk Zarządzaj.
  3. Otworzy się nowe okno. Aby dowiedzieć się, które aplikacje zajmują dużo miejsca na komputerze Mac, po prostu wybierz opcję Aplikacje po lewej stronie. Następnie zobaczysz listę aplikacji i ich odpowiednie rozmiary.
  4. Możesz je sortować według klasy, ostatniego dostępu i rozmiaru. Jeśli istnieje aplikacja, którą chcesz usunąć, kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz „Przenieś do kosza”.

usuń aplikacje na Macu

W ten sposób możesz zwiększyć pamięć Macbooka, będąc w stanie przez cały czas wiedzieć, ile zajmują instalowane aplikacje i będąc w stanie, bezpośrednio z tego okna, wyeliminować te, których już nie używasz. Umate Mac Cleaner może również skutecznie wykonać tę pracę. Obsługuje odinstalowywanie nieużywanych aplikacji wraz z powiązanymi plikami i wyświetla aplikacje według daty instalacji, rozmiaru i częstotliwości użytkowania, dzięki czemu można je odpowiednio usunąć.  

Jeśli wszystkie Twoje aplikacje są ważne i nie chcesz ich usuwać, przejdź do Wskazówka bonusowa.

Wskazówka 4. Usuń stare duże pliki

Jeśli pozbędziesz się dużych, starych plików, które już Ci się nie przydadzą, możesz zwolnić dużo miejsca. Na przykład, jeśli nadal masz niezliczone filmy, na które nawet nie patrzysz, lub masz aplikacje, których nie potrzebujesz. Sortuj je według rozmiaru pliku, aby znaleźć największych marnotrawców przestrzeni. Finder na Macu ma wbudowaną funkcję lokalizowania dużych plików na Macu za pomocą funkcji wyszukiwania, dzięki czemu możesz samodzielnie znajdować i usuwać te duże pliki.

usuń duże pliki na Macu

Wskazówka 5. Usuń pliki do pobrania

Pobrane pliki są jednym z prawdziwych źródeł wyczerpania pamięci. Czasami pobieramy pliki, aby raz z nich skorzystać i zapomnieć o nich. W końcu zjedzą one dużą część małej przestrzeni naszego Maca. Usunięcie tego folderu skutecznie zwiększy ilość miejsca na Macu. Możesz zlokalizować te pobrane pliki w domyślnym folderze Pobrane na komputerze Mac, a następnie wybrać cele, które chcesz usunąć w celu usunięcia.

usuń pobrane pliki na mac

Umate Mac Cleaner może również usuwać pobrane pliki w trybie Deep Clean. Znajdzie dla Ciebie niepotrzebne pliki do pobrania i możesz selektywnie usunąć zeskanowane pliki i zachować te ważne.

Wskazówka 6. Usuń stare lub zduplikowane zdjęcia

W zależności od aparatu, każde zdjęcie cyfrowe zajmuje dziś od 2 megabajtów obrazów ze smartfona do 50 megabajtów plików RAW w lustrzankach o wysokiej rozdzielczości i aparatach systemowych. To szybko dodaje do kilku gigabajtów bezużytecznej, zmarnowanej przestrzeni. Przejrzyj więc foldery ze zdjęciami i biblioteki Photos / iPhoto / Aperture / Lightroom i usuń to, czego już nie potrzebujesz lub duplikaty. Nie zapomnij później opróżnić kosza.

usuń zduplikowane zdjęcia na Macu

Wskazówka 7. Pusty folder kopii zapasowej iOS

Teraz nadszedł czas, aby się do tego przyzwyczaić: iTunes to marnowanie miejsca na Macu. Nie chodzi tylko o zawartość widoczną w bibliotece multimediów, ale także o wszystkie rzeczy przechowywane w tle. Należą do nich na przykład ogromne kopie zapasowe iPhone'a, iPada i iPoda touch, które iTunes wywołuje przy każdej synchronizacji, chyba że korzystasz z funkcji kopii zapasowej iCloud. Usuń je w ~ / Library / iTunes / Mobile Backups i pozwól, aby iCloud wykonał kopię zapasową.

pusty folder kopii zapasowej

Wskazówka 8. Zaktualizuj swój dysk SSD do komputera Mac

Jedną z najlepszych metod rozbudowy pamięci masowej MacBooka jest zakup nowego i większego dysku SSD dla komputera Mac. Możesz kupić dysk SSD o pojemności 1 TB lub największy, na jaki Cię stać. Będzie to ogromny wzrost pod względem przestrzeni dyskowej dla komputera Mac i zapewni więcej miejsca do przechowywania plików.

Dodatkowa wskazówka: jeśli wszystkie Twoje pliki lub aplikacje są ważne, oto co należy zrobić

Jeśli wszystkie Twoje pliki lub programy są ważne, możesz spróbować w ten sposób uzyskać więcej miejsca na dane. Aby zmniejszyć ilość miejsca zajmowanego przez pliki bez ich usuwania, możesz także tworzyć pliki spakowane. Po prostu skompresuj je razem. W ten sposób zajmą mniej i pozostaną dostępne w 100%.

Kompresowanie pliku na Macu to łatwe zadanie, wystarczy wykonać następujące kroki i gotowe:

  1. Kliknij plik lub folder prawym przyciskiem myszy.
  2. Wybierz Kompresuj.
  3. Poczekaj, aż się załaduje, po zakończeniu pojawi się nowy plik o nazwie .zip.

plik zip na Macu

Po spakowaniu możesz przystąpić do usunięcia oryginalnego pliku, ponieważ spakowany plik zawiera dokładne informacje co oryginalny plik, ale ma znacznie mniejszy rozmiar.

Wnioski

Istnieje wiele sposobów na zwiększenie pojemności Macbooka, ale zalecanym sposobem jest użycie oprogramowania innej firmy, a Umate Mac Cleaner wyróżnia się wśród tych programów. Całkowicie usuwa niechciane pliki, dzięki czemu skutecznie zwiększa pamięć Mac. Możesz pobrać bezpłatną wersję próbną aplikacji, aby ją najpierw przetestować.

Wersja Mac

Gorące artykuły