[2021] Jak naprawić gładzik nie działa na komputerze Mac (naprawdę działa)

STRONA GŁÓWNA > Oczyść komputer Mac > [2021] Jak naprawić gładzik nie działa na komputerze Mac (naprawdę działa)

By Teresa Thomas, Last updated: April 23, 2021

Jeśli posiadasz MacBooka, będziesz wiedział, czym jest gładzik i jakie znaczenie ma dla użyteczności twojego komputera. Dla tych, którzy nie wiedzą, gładzik pozwala użytkownikom MacBooka obsługiwać komputer za pomocą gestów, stuknięć i slajdów. Jeśli jesteś osobą, której gładzik Mac nie działa lub nie odpowiada, będziesz chciał przejść przez serię szybkich środków zaradczych, zanim zdecydujesz się skontaktować z centrum serwisowym Apple.

Omówiliśmy wszystkie metody rozwiązywania problemów, które możesz wypróbować bez konieczności odwiedzania autoryzowanego centrum serwisowego Apple. Najpierw przyjrzyjmy się, dlaczego gładzik Mac nie działa, a następnie przejdź do sposobu, w jaki możesz to naprawić.

Część 1. Dlaczego gładzik nie działa na komputerze Mac?

Nierzadko zdarza się, że gładzik nie działa, zwłaszcza gdy korzystasz z urządzenia przez długi czas. Oto kilka typowych przyczyn braku reakcji touchpada

Część 2. Jak naprawić niedziałający gładzik na komputerze Mac?

Możesz naprawić nieodpowiadający touchpad bez odwiedzania centrum serwisowego Apple lub centrum serwisowego innej firmy, po prostu wypróbowując następujący sposób działania:

1. Podstawowy restart

Aby ponownie uruchomić komputer Mac, możesz to zrobić na trzy sposoby: Naciśnij przycisk zasilania (możesz również nacisnąć Control + Eject), a gdy pojawi się okno dialogowe, kliknij przycisk Uruchom ponownie, możesz także kliknąć klawisz Apple, a następnie kliknij Uruchom ponownie, na koniec możesz nacisnąć przycisk Control + Command + Eject lub Control + Command + Power, aby ponownie uruchomić komputer Mac.

2. Zresetuj gładzik na Macu

Aby naprawić „problem z niedziałającym gładzikiem, możesz również sprawdzić, czy masz włączone podstawowe ustawienia gładzika, kliknij Apple logo na pasku menu, a następnie wybierz Preferencje systemowe Trackpad. W oknie ustawień gładzika, w oknie Wskaż i kliknij Zakładka, upewnij się, że skonfigurowałeś wszystkie elementy gładzika, aby były dla Ciebie korzystne. Jeśli uważasz, że wskaźnik nadal porusza się dziwnie, zmień go zgodnie z prawidłową szybkością śledzenia. Podobnie wybierz Zakładki Przewiń i Powiększ oraz Więcej gestów aby nadzorować inne przydatne funkcje gładzika.

3. Sprawdź dostępność aktualizacji systemu macOS

W idealnym przypadku zawsze powinieneś mieć aktualny komputer Mac. Proste zaktualizowanie systemu macOS rozwiązuje jednocześnie wszystkie problemy z gładzikiem i inne niejasne problemy. Używana wersja systemu macOS również decyduje o używanej technice aktualizacji.

Dla macOS Mojave i nowszych:

Wcześniejsze wersje systemu macOS

4. Zresetuj SMC

Aktualizacja oprogramowania układowego gładzika komputera Mac może nie być rozwiązaniem dla Ciebie, dlatego należy zresetować SMC, co może być nawet najmądrzejszą opcją, jeśli gładzik nadal nie działa po aktualizacji. Wyjmowanie baterii jest bardziej praktycznym podejściem, a proces może się różnić w zależności od wersji komputera Mac. Dzieje się tak, ponieważ niektóre z nich nie pozwalają swoim użytkownikom na wyjęcie baterii.

Jeśli Twój Mac ma takie funkcje, po prostu wyjmij baterię i odłącz zasilanie. Trzymaj Przycisk zasilania w dół na 5 sekund i włóż listwę z powrotem, aby włączyć komputer Mac.

Jeśli masz komputer Mac, który nie pozwala na wyjęcie baterii, przytrzymaj Ctrl + Opcja + Shift przyciski w dół, a następnie przycisk zasilania komputera Mac przez 10 sekund. Po 10 sekundach zdejmij palce i włącz komputer Mac, naciskając przycisk zasilania.

5. Zresetuj PRAM/NVRAM

Twój Mac używa PRAM lub VRAM. To zależy od Twojej wersji MacBooka. Możesz również napotkać problemy „gładzik nie działa” z powodu jednego z nich. Możesz zresetować komponent w następujący sposób:

Wyłącz komputer Mac, naciśnij i przytrzymaj klawisze P i R wraz z Option i Command przez 20 sekund, aż komputer Mac uruchomi się ponownie.

6. Sprawdź odpowiednie ustawienia gładzika

Wprowadzenie pewnych poprawek w ustawieniach gładzika może rozwiązać problem z nieodpowiadającym gładzikiem. Jeśli gładzik komputera Mac jest całkowicie obojętny, sprawdź, czy masz podłączyłem inną mysz do komputera Mac. Jeśli tak, wyłącz go i sprawdź, czy gładzik Mac działa w tym momencie. W menu ustawień dostępna jest opcja, która automatycznie wyłącza gładzik, jeśli zostanie zidentyfikowana mysz. W każdym razie możesz edytować ustawienia. Po prostu przejdź do Preferencje systemowe Ułatwienia dostępu Mysz i gładzik. Tutaj zobaczysz alternatywę „Ignoruj ​​wbudowany gładzik, gdy obecny jest gładzik bezprzewodowy”. Upewnij się, że ta opcja nie jest zaznaczona.

Czy dwukrotne dotknięcie gładzika Mac nie działa? Ponownie skieruj się w stronę Preferencje systemowe Dostępność Mysz i gładzik. Będzie oferować alternatywną „prędkość podwójnego dotknięcia” z suwakiem. Przeciągnij suwak na środek i sprawdź, czy gładzik MacBooka działa.

Jeśli szybkość wskaźnika jest zbyt duża, aby można ją było dostosować, możesz przejść do Preferencje systemowe Szybkość śledzenia gładzika. Prędkość śledzenia pozwoli Ci ustawić prędkość wskaźnika.

7. Usuń ostatnie aplikacje

Czy problem z nieodpowiadającym touchpadem był trwały, czy też zdarzył się po prostu po pobraniu innej aplikacji? Często zdarza się, że aplikacja powoduje problemy i dezsynchronizuje różne rzeczy. Spróbuj wymazać ostatnio zainstalowane aplikacje, aby sprawdzić, czy gładzik zaczyna reagować. Jeśli gładzik nie działa, zawsze możesz je ponownie zainstalować bez większego wysiłku.

Aplikacje można usuwać za pomocą Launchpada i Findera.

Kasowanie aplikacji za pomocą Launchpada

Wymazywanie aplikacji za pomocą Findera

Możesz także użyć Umate Mac Cleaner aby usunąć wszelkie aplikacje. Umate Mac Cleaner pomaga całkowicie usunąć wszelkie ślady aplikacji, w tym wszystkie istotne pliki. Umate Mac Cleaner to idealny środek czyszczący dla komputerów Mac, który sprawdza każdą minutę zapisu i eliminuje go, aby bez problemu odzyskać miejsce. Usuwa śmieci systemowe, kosz na śmieci, śmieci iTunes i śmieci aplikacji. Aplikacja czyszcząca Umate Mac dodatkowo usuwa rekordy większe niż 50 MB.

Funkcja „Odinstaluj aplikacje” w Umate Mac Cleaner pomaga odinstalować wszystkie aplikacje, które utrudniają działanie MacBooka. Oto szczegółowy przewodnik:

Krok 1. Wybierz kartę „Zarządzaj aplikacjami i rozszerzeniami” i kliknij „Wyświetl elementy w części odinstalowywania aplikacji”, aby załadować wszystkie aplikacje na komputerze Mac.

ładuj aplikacje na Macu

Krok 1. Kliknij „Odinstaluj” przycisk, aby usunąć te rzadko używane lub duże aplikacje zajmujące pamięć komputera Mac.

Umate usuń rozszerzenia

8. Usuń pliki listy właściwości gładzika

W końcu nieuczciwy przegląd właściwości lub plik „plist” może być podstawową przyczyną niedziałania gładzika na komputerze Mac. Ponieważ zerujemy na gładzikach MacBooka, do wyszukania są tylko dwa pliki.

Uzyskaj dostęp do Findera, a następnie do menu Idź. Musisz udać się do folderu Library/Preferences, gdzie musisz wyszukać te pliki:

com.apple.AppleMultitouchTrackpad.plist

com.apple.preference.gładzik.plist

Jeśli któryś z nich jest dostępny, usuń go, a następnie uruchom ponownie komputer.

Wnioski:

Zalecanym produktem do naprawienia nieodpowiadającego gładzika Maca jest Umate Mac Cleaner, który dokładnie skanuje komputer i oczyszcza go. Każdą aplikację, która zawodzi MacBooka, może zostać wykryta i łatwo usunięta z komputera Mac.

Gorące artykuły